Internet

Web Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Her ne kadar web tasarım yazılım kelimesi oldukça yeni bir tarihe sahip olsa da, çok daha eski tarihlerde var olan grafik tasarım gibi diğer alanlarla da bağlantısını inkar edemeyiz. Buna rağmen, web tasarımı, teknolojik bir bakış açısıyla incelememiz gerekiyor. İlgilenen arkadaşlar için web tasarım nedir ve web tasarım nasıl yapılır yazımız içerisinde açıkladık…

Web Tasarım Nedir?

Günümüzde internet, insanların gündelik yaşamının büyük bir parçası oldu ve onsuz bir hayat düşünemiyoruz. Web tasarım 1990’lı yılların başında ortaya çıkmaya başlasa da, 21. yüzyılın başlarında internet insanların hayatına daha da entegre olmaya başladığında web tasarım yaygınlaştı. Teknoloji geliştikçe, web dünyası da gelişti ve hâliyle internet siteleri bir değişime girdi. Bu da web tasarım yazılıma olan ihtiyacı arttırdı. Peki, aslında web tasarım nedir?

Web tasarım, fikirlerin toplanması, estetik olarak bir araya getirilip düzenlenmesi ve ardından bir amaca hizmet etmesi sürecidir. Kısacası, web tasarım bir oluşturma sürecidir ve kimileri tarafından ‘sanat’ olarak da adlandırılır. HTML dilinde bir tasarım oluşturulur ve kişiler internet tarayıcıları sayesinde özel olarak tasarlanan bu sayfalara ulaşabilirler.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Kurum ve kişilerin dijital ortamda görünen yüzü olarak kısaca tanımlayabileceğimiz web tasarım, düzenden güvenliğe kadar geniş bir süreci kapsamaktadır. Bundan dolayı web tasarım nasıl yapılır sorusuna doğrudan bir cevap vermek mümkün değil çünkü bu o kadar basit bir konu değil. Webmasterların yıllarını verdiği web tasarım, temel olarak şu 5 elementten oluşuyor:

web tasarimi nedir
web tasarimi nedir

Web Tasarım Elementleri

Düzen: Bu, grafiklerin, reklamların ve yazıların nasıl bir araya getirileceğini ifade eder. Web dünyasında temel amaç, bilgiyi gözler önüne sürmektir ve bunun için düzen önemlidir. Düzen, aynı zamanda dengeyi, tutarlılığı ve bütünlüğü de temsil eder.

Grafikler: Proje belirlendikten sonra logo, resim veya simgeler şeklinde grafikler kullanılarak web tasarımı yapılır. Ancak bu öğelerin sayfa açılış hızını etkilememesi için optimize edilmesi gereklidir. Ayrıca kullanılan grafiklerin uygun bir şekilde konumlandırılması ve web sayfasının içeriğiyle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Renk: Renklerin seçimi, sitenin amacına ve müşterinin isteklerine bağlıdır. Basit bir siyah-beyaz teması seçilebileceği gibi, oldukça renkli bir web tasarım da mümkündür. Yine de, kullanıcı dostu olmak için her şeyin yerli yerinde olması şarttır.

Yazı tipleri: Font da denilen yazı tiplerinin çeşitli kullanımı, web site tasarımını geliştirebilir. Birçok web tarayıcısı, ‘güvenli font’ denilen tipleri okumaya olanak tanır. Dolayısıyla tasarımcının buna göre bir seçim yapması gereklidir.

İçerik: İçerik ve tasarım, görsellikle yazıların bütünüdür. Dolayısıyla bir araya geldiklerinde, sitenin amacını yansıtabilmeliler. Yazılar daima işe yarar ve siteyle alakalı olmalı, okuyucunun kafasını karıştırmamalıdır. Web tasarım yapılırken bu ayrıntılara dikkat etmek, sürekli etkileşimde bulunan kullanıcı elde etmeye ve kullanıcıyı sitede tutmaya yarar.

Temel olarak, web tasarım yazılım bu elementlerin bütünlüğüdür fakat elbette bu kadarıyla sınırlı da değildir. Eğer bir tasarımcı olmak istiyorsanız ve yeni başladıysanız, unutmayın ki önünüzde uzun ama bir o kadar da keyifli bir yol var. Bu yolda kendinizi geliştirerek, kişiler ya da şirketler için kullanıcı dostu web siteleri tasarlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu