GündemTeknoloji

Yeni ödeme sistemi FAST kullanıma sunuldu

Yeni ödeme sistemi FAST kullanıma sunuldu mu ?

Yeni ödeme sistemi FAST kullanıma sunuldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının geçtiğimiz kasım ayında başlatmış olduğu FAST sistemi nihayet kullanıma sunuldu. Bu sistem 8 Ocak tarihinden itibaren bankaların ödeme yöntemi olarak kullanıma sunuldu.

Peki, birçok kişinin merakla beklediği bu yeni ödeme sistemi FAST nedir? Nasıl kullanılır? Gelin hep birlikte bakalım.

FAST Nedir?

FAST kullanıcıların istediği her zaman başka kişilere veya kendi hesabına para göndermesine olanak veren bir sistemdir. Bu sistem sayesinde artık kullanıcılar saat kaç olursa olsun diğer kişilere para transferi gerçekleştirebilecek.

Bu sistem şuan için bazı bankalarda kullanılmaktadır. Ancak çok kısa sürede diğer bankalar da bu sistemi kullanmaya başlayacaklar.

Ayrıca FAST sisteminde IBAN numarasına gerek yok. Herhangi bir kişiye para göndermek çok basit. Bu yeni sistem ile gerçekleştireceğiniz işlemlerde kişilerin telefon numarası, kimlik numarası veya e posta adresini bilmeniz yeterli. Bunların birisini yazarak kişiye para gönderebileceksiniz.

FAST sadece para transferi için kullanılmayacak. Aynı zamanda aldığınız bir ürünü FAST sistemini kullanarak ödeyebileceksiniz.

FAST nasıl kullanılır?

FAST sisteminin kullanımı diğer ödeme sistemleri ile aynı aslında. Yapılması gereken tek şey hangi bankayı kullanıyorsanız onun mobil sürümünü telefona indirmek.

Bu sistemi destekleyen bankalarda FAST sistemi bölümü yer alıyor. Bu yeri açmak. Göndereceğiniz kişinin bilgilerini girdikten sonra onaylamak ve karşı alıcıya para transferini gerçekleştirmek. Hepsi bu kadar.

FAST ne kadar para transferi gerçekleştirilir?

FAST sisteminde maksimum değer 50 TL. Şuan için bir kullanıcıya en fazla 50 TL para gönderilebiliyor. Fazlası kabul edilmiyor. Ancak yakın zamanda kullanıcıların FAST kullanımı artarsa bu değerin 1000 TL’ye kadar çıkacağı söyleniyor.

FAST ödeme sistemi ile para transferi süresi ne kadar?

Bu yeni ödeme sisteminin şuan için gönderme süresi 45 saniye. Bu süre gerçekten çok kısa bir süre.

Birçok banka bu sürenin sadece ilk etapta olduğunu söylüyor. İlerleyen zamanlarda Merkez Bankasının bu süreyi 2-3 saniyeye kadar düşüreceklerini düşünüyorlar. Bunun ne zaman olacağı elbette bilinmiyor.

FAST sistemini destekleyen bankalar

1-) Akbank

2-) Denizbank

3-) Finans Bank

4-) MNG Bank

5-) Şekerbank

6-) Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

7-) TC Ziraat Bankası

😎 Türkiye Garanti Bankası

9-) Türkiye Halk Bankası

10-) Türkiye İş Bankası

11-) Enpara

12-) Yapı ve Kredi Bankası

13-) Vakıflar Bankası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu