GündemInternet

Yerli Sosyal Medya Uygulaması YaaY

Yerli Sosyal Medya YaaY

Teknolojinin gelişmesiyle beraber sosyal medya uygulamaları da hayatımızda önemli bir yer kaplamaya başladı. Kullanıcıların isteklerine göre bir çok sosyal medya uygulaması geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuş durumda. Artık bir pazar haline gelen sosyal medya uygulamaları için dünyanın her yerinden projeler ve girişimler ortaya sunulmakta. Yaay ise Türk Telekom aracılığıyla sunulan yerli bir sosyal medya uygulaması.

Kullanıcılar sosyal medyayı pek çok amaçla kullanmakta. Fotoğraf paylaşmak, bilgi yayınlamak, günlük hayatı paylaşmak gibi amaçlarla kullanılan sosyal medya uygulamaları neredeyse herkesin telefonunda bulunmakta. Büyük kullanıcı kitlelerine hitap eden sosyal emdya uygulamaları ayrıca ticari bir pazar haline gelmiş durumda. Türkiye’ de bu pazara katılmak için bir sosyal medya uygulaması geliştirdi. Işte tüm özellikleriyle yerli sosyal medya uygulaması Yaay:

YaaY Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Yerli sosyal medya uygulaması Yaay, son günlerde çok konuşulmakta. Özellikle Twitter’ da gündem olan Yaay, kimi özellikleriyle de Twitter’ a benzetilmekte. Yaay mikroblog kısmıyla ön plana çıkıyor. Yani kullanıcılar paylaşımlar hakkında yorum yapıp fikrini belirtebiliyor. Twitter’ da olan retweet özelliği Yaay’ da da bulunuyor. Bu özelliğiyle Twitter’ a benzetilen Yaay’ da paylaşımlar ve beğeni butonu ise Facebook’ takine benziyor.

Yani Yaay bir çok sosyal medya plartformuna benzerlikler taşıyor. Yaay’ ı diğer sosyal medya uygulamalarından ayıran en önemli özelliği ise beğenmeme butonu. Beğenmeme butonu kullanıcılar tarafından oldukça istenen bir özellikti. Diğer sosyal medya uygulamalarında bulunmayan beğenmeme butonu Yaay’ da bulunuyor. Yani kullanıcılar gönderileri beğenebildikleri gibi beğenmeme butonu sayesinde olumsuz geri dönüşler de gösterebilecekler.

Yerli Sosyal Medya YaaY
Yerli Sosyal Medya YaaY

Dünyada daha çok görsel ve video odaklı sosyal medya uygulamaları bulunmakta. Yaay’ da ise paylaşımlar kategorilere ayrılmış şekilde. Kullanıcılar istedikleri türdeki paylaşımı Yaay üzerinden yapabiliyorlar. Zamanla geliştirilecek olan Yaay’ da bir de konuların kategorilere ayrılması düşünülüyor.

Kullanıcılar istedikleri konudaki paylaşımları o kategoriye girerek görebilecekler. Yaay’ da yapılması düşülünen bir diğer yenilik ise rozet ve puan uygulaması. Yani kullanıcılar paylaşımlarına göre puan alıp rozetle değerlendirilebilecekler. Türk Telekom tarafından geliştirilen Yaay 2 Eylül 2020’ de kullanıma açıldı.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu