Sağlık

Zayıflamak için en basit 15 öneri

Zayıflamak için en basit 15 öneri

Nerdeyse çoğu insanın dertli olduğu konu fazla kilolardır. Ancak kilo vermek için yemekten kesmeyi pekte istemeyiz bununla birlikte sporda yapmaya üşeniriz ama maalesef fazla yiyerek kilo vermemiz çok zor bunun yerine çoğu kez söylenen her şeyden ye ama azar azar yeme işlemini uygularsak ve şimdi vereceğim 15 basit öneriyle kilo vermek çok basit bir hale gelecek.

Işte Zayıflamak için en basit 15 öneri:

1. Su tüketmek

Zayıflamanın ilk kuralı bol su tüketmektir en önemlisi de sabah aç karnına içilen su metabolizmayı hızlandırmaya iki kat etkili bir yoldur içine birazda limon sıkarsanız çok daha etkili olacaktır. Metabolizmayı hızlandırmanın dışında sizin tok hissetmenizi de sağlayarak daha az yemek yemenize de olanak sağlayabilir.yapılan bir araştırmaya göre yemeklerden yarın saat önce su içen bireyler su içmeyen bireylere göre %44 daha fazla kilo verme oranına sahip olmuş bunun için sizde  yemeklerden yarım saat önce mutlaka yarım litre su için.   

2. Yeşil çay için

Normal çay tüketmek yerine her gün bir bardak içtiğiniz yeşil çay yağ yakımını hızlandırıp daha çabuk kilo vermenizi de sağlar.

3. Kahve içmek

Kahve içmek pek çoğumuzun sevdiği bir içecektir ve bunun kilo vermeye yardımcı olması da bizi sevindirir. Ancak her kahveyi tüketmek tabiki de kilo vermeye yardımcı olmaz Türk kahvesi veya diğer kahvelerden tüketilebilir ama şeker koymamaya sütü de az veya hiç koymamaya dikkat edin yoksa kalorisi artar bu da kilo vermenize değil almanızı sağlar.

4. Bolca protein tüketin

Kilo vermeye yardımcı olan bir diğer yöntem de protein tüketmektir. Her sabah kahvaltıda mutlaka yumurta tüketmeye dikkat edin çünkü yendiğiniz yumurta tokluk hissi yaratacağı için fazla kalori alımından da kurtulmuş olursunuz.

5. Şekeri az tüketin

Kilo vermenin bir diğer yolu ve çok önemli olan yolu şeker tüketimini minimum seviyeye indirmektir. Yapılan araştırmalara göre günde erkekler 30 gr kadınlar ise 25 gr şeker tüketmeli bu da en fazla olabilecek orandır. Şekerin hiçbir besin değeri olmamasına rağmen kalorisi çok yüksektir o yüzden kilo vermek istiyorsanız şekeri en aza indirmeniz de yarar var. En fazla şeker de işlenmiş gıdalarda mevcuttur işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durun.

6. Tabakları küçültün

Az yemek yemek gerçekten önemlidir ancak büyük bir tabağa koyduğunuz yemek sizin gözünüzde tatmin yaratmayacağı için doyma hissi de olmayacaktır bu yüzden tabakları küçültülünüz zaman önce göz daha sonra ise karın doyacaktır.

7. Aralıklı açlık diyeti

Yemek yediğiniz zaman bir süre aç kalındığında da yine kilo vermek mümkündür.

8. Uykunuzu iyi alın

Uyku hem vücudumuz için çok önemli hem de kilo vermek için eğer uykusuz kalırsan kilo alma ihtimalinizde o kadar yüksektir. Hatta yapılan araştırmalara göre yetişkin bir birey uykusuz kaldığında %50 oranında kilo alma çocuklarda ise %80 oranında kilo alma yüzdesi artıyor. Günde 7 ile 8 saat arası uyumaya dikkat edin.

9.  Yavaş yiyin

Yerken veya içerken yavaş bir şekilde çiğneyip yutmaya özen gösterin. Bu yapılan araştırmalar sonucunda da görülür yavaş yiyen insanlar hızlı yiyen insanlara göre çok daha az kalori alıyor.

Zayıflamak için en basit 15 öneri

10. Yemek yerken elektronikten uzak durum

Pek çoğumuzun sıklıkla yaptığı yemek yerken telefon veya tabletle oynama alışkanlığı nedeniyle daha gazla kalori alımı meydana geliyor. Nedeni ise telefona odaklanıldığından  yavaş yemek yeme veya yemeği unutup diğer tarafa odaklanmak gibi şeyler meydana gelebildiği için yemek yerken o gibi aletlerden uzak durmaya özen gösterin.

11. Egzersiz yapmak

Çoğumuza göre egzersiz yapmak sıkıcı veya yorucu olabiliyor ancak kilo vermek için çok önemli olan egzersizler sizin yaşam kalitenizi de arttıracaktır. Hareket etmeye özen gösterin fazla egzersiz yapmak size göre değilse bile ufak ufak yapmanız kilo vermeniz için de iyi olacaktır.

12. Lifli gıda tüketin

Son zamanlarda çokça duyduğumuz lifli olan gıda tüketimi gerçekten önemlidir. Hem daha sağlıklı hem de daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur nedeni ise yine tokluk hissinin oluşmasıdır. Sebze tüketimini arttırmanız size yardımcı olacaktır.

13. Sağlıklı atıştırmalık

Açlık hissiniz olduğu Zaman küçük porsiyonlarda kuruyemiş gibi atıştırmalılar yanınızda bulundurup açlık hissinizi bastırabilirsiniz. Ağzınıza attığınız atıştırmadık sonrasında içtiğiniz su sizin açlık hissinizi kesecektir.

14. Baharat kullanımı

Baharatların içinde özellikle kırmızı biber kilo vermeye çok yardımcı bir baharattır. Kırmızı biber iştahı kepis’ metobilizmayı da hızlandırır. Çorbanızın üstüne hatta yoğurdun üstüne dökeceğiniz kırmızı biber sizin için kurtarıcı olabilir.

15. Yemek fotoğrafları ve videolarından uzak dur.

Çok hızlı yemek yememizin sebebi aç olduğumuz için değilde canımız sıkıldığı içindir. Psikolojik açıdan böyle hissetmemizi de gördüğümüz fotoğraflar ve izlediğimiz yemek videoları iki kat arttırır o yüzden olabildiğince videolara ve fotoğraflara bakmaktan uzak durun ki canınız çekip olmayan açlığınızla sizi yemek yemeğe yönlendirmesin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu