GündemTeknoloji

En Çok Veriyi Hangi Uygulama Topluyor ?

En Çok Veriyi Hangi Uygulama Topluyor

Whatsapp uygulamasının kullanım sözleşmesinden sonra kullanıcılar uygulamalara biraz daha temkinli yaklaşmaya başladı. Hal böyle olunca hangi uygulamanın daha güvenli olduğu herkes tarafından merak ediliyor. Peki, hangi uygulama daha güvenli? İnsanların Kişisel verilerini en çok hangi uygulama topluyor? İşte cevabı…

En Çok Veriyi Hangi Uygulama Topluyor

The Economist dergisi 2017 yılında çıkardığı bir sayısında dünyanın en değerli kaynağının insanların kişisel verileri olduğunu belirtmişti. İnsanların kişisel verilerini dijital çağın petrolü olarak nitelendirmişti.

O günden beri verinin önemine defalarca şahit olduk. Elbette verilerimiz Whatsapp uygulamasının yapmış olduğu son güncelleme ile bir kez daha gündeme geldi. Birçok kişi Whatsapp uygulamasını silip yerine yeni bir uygulama yükledi. Peki, indirmiş olduğunuz yeni uygulama verinizi ne kadar koruyor? Yoksa o uygulamada mı verinizi çalıyor? İşte cevabı…

Uygulamalardan yaklaşık yüzde70’i verilerinizi çalıyor

The Conversation şirketinin geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir araştırmada telefonlarınızda bulunan birçok uygulamanın bunu yaptığını gösteriyor. Bu değer yüzde 70. Yani uygulamaların yüzde 70’i sizin vermiş olduğunuz onaylar ile verilerinizi 3. Şahıs ile paylaşıyor. Topladığı bu verileri Facebook, Google Analytics ve Crashlytics gibi platformlara satıyor.

Diğer bir şekilde ifade edecek olursak bu uygulamalar nerede olduğunuzu ve ne yaptığınızı takip edip bunu paraya çevirmek amacıyla 3. Şahıslara satıyor.

Yapılan birçok araştırmanın ardından en çok veriyi toplayan platform birçok uygulamayı satın almış olan Facebook. Facebook yapmış olduğunuz bütün aktivitelerinizi takip ediyor ve kaydediyor. Bu uygulamanın ardından en çok veriyi toplayan diğer uygulama Instagram. Üçüncü sırada herkesin en çok bildiği bir platform olan Tinder yer alıyor.

Bu 3 platformu sırasıyla Amozon, Netflix, Uber ve Spotify takip ediyor.

Bu veriler kaç para ediyor?

Toplanan bu veriler yaş aralığına göre değişkenlik gösteriyor. Mesela 24-35 yaş arasında olan bir erkeğin verilerini uygulamalar 0.49 Dolar karşılığında satıyor. Ancak 55 yaşından büyük olan insanların verileri ise genelde 0.36 dolar karşılığında satılıyor.

Not: Bu verilerin hepsinin geçen ay bu konuda araştırma yapmış olan PCMag şirketine ait veriler olduğunu söyleyelim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu